Zgodovina računalništva: Od Babbagea do Turinga: Pionirji in mejniki v zgodovini računalništva

 Prve misli o računanju:

Začetki računalništva segajo v 19. stoletje, ko so bile razvite prvotne ideje o avtomatizaciji računanja. Charles Babbage, angleški matematik in izumitelj, je v 19. stoletju razvil koncept "različnih strojev", ki so lahko izvajali matematične operacije.


Poleg Charlesa Babbagea je bil ena ključnih figur v zgodovini računalništva Ada Lovelace, mati programskega jezika. Lovelace je bila angleška matematičarka in pisateljica, znana po svojem delu na Babbageovem Analitičnem stroju. Njene zapiski, ki so bile objavljene leta 1843, vsebujejo prve opise algoritmov, namenjenih za izvajanje na stroju, kar jo uvršča med prve programerke v zgodovini.

V 20. stoletju je bilo računalništvo predmet hitrega tehnološkega napredka in inovacij. Ključni mejniki v tem obdobju vključujejo razvoj elektromehanskih in elektronskih računalnikov. Med najbolj znanimi pionirji na tem področju sta Alan Turing, britanski matematik, logik in kriptograf, ter John von Neumann, madžarsko-ameriški matematik in fizik.

Turing je zaslovel z Turingovim strojem, abstraktnim modelom računalniškega sistema, ki je služil kot temelj za razvoj modernih računalnikov. Von Neumann pa je prispeval k razvoju arhitekture računalnikov, imenovane von Neumannova arhitektura, ki jo danes najdemo v večini računalniških sistemov.

V drugi polovici 20. stoletja je bil opazen eksploziven razvoj računalniške tehnologije, ki je prinesel razvoj mikroprocesorjev, osebnih računalnikov, operacijskih sistemov in omrežnih tehnologij. Danes računalništvo sega v skoraj vsak vidik našega vsakdanjega življenja, od komunikacije in zabave do znanosti, medicine in poslovanja.

Maks, za Portal Klikalot

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Zaskrbljenost zaradi domnevnega razvoja ruskega vesoljskega jedrskega orožja: Kako bi lahko ogrozilo ZDA in njihove zaveznike?

Stavke ljudi se vrstijo