Afganistan 2021: Umik zavezništva ZDA in vzpon talibanov
Umik zavezništva ZDA in vzpon talibanov
Zgodovinski trenutek je pretresel Afganistan, ko so Združene države Amerike in njihovi zavezniški partnerji leta 2021 uradno zaključili dolgoletno vojaško prisotnost (20 let) v tej državi. Odločitev za umik vojske je privedla do hitrega prevzema oblasti s strani talibanov, ki so spet zavzeli državo, ki jo je že desetletja pestila nestabilnost.
Dogodki v Afganistanu so povzročili globoko humanitarno krizo, ki je ogrožala življenja milijonov ljudi. Odsotnost stabilne vlade in prisotnost talibanov sta sprožili val strahu in negotovosti med prebivalci, še posebej med ženskami in manjšinami, ki so bile najbolj ranljive skupine v tej krizni situaciji.Mednarodna skupnost se je odzvala na krizo v Afganistanu z izražanjem zaskrbljenosti in prizadevanji za nudenje humanitarne pomoči. Številne organizacije, vključno z Združenimi narodi, Rdečim križem in nevladnimi organizacijami, so se lotile zagotavljanja nujne pomoči prebivalcem, ki so se znašli v stiski.
Kljub trudu mednarodne skupnosti je Afganistan še naprej soočen z izzivi, ki jih prinaša prevzem oblasti s strani talibanov. Vprašanja glede človekovih pravic, svobode izražanja in ženskih pravic ostajajo odprta, pri čemer je nujno zagotoviti zaščito in podporo najbolj ranljivim skupinam v družbi.
Umik zavezništva ZDA iz Afganistana leta 2021 je prinesel nove izzive in trpljenje afganistanskega ljudstva. Kljub temu pa obstaja upanje, da bo mednarodna skupnost skupaj s civilno družbo uspela nuditi pomoč in podporo ter pomagati Afganistanu stopiti na pot miru, stabilnosti in napredka za vse njegove prebivalce.
Čeprav so talibani obljubili pomilostitev nekdanjih nasprotnikov in spoštovanje pravic manjšin in žensk, so usmrtili več vladnih vojakov, ki so se vdali. Ni jim uspelo preprečiti sektaških napadov, gladko so izničili vsa dotedanja prizadevanja za vključevanje žensk v družbeno življenje. Prepovedali so jim opravljati nekatere državne službe, televizijskim voditeljicam zapovedali zakrivanje obraza, deklicam onemogočili srednješolsko izobraževanje. Gospodarstvo, ki je večidel odvisno od pomoči, je od talibanskega prevzema oblasti zastalo; po podatkih Svetovnega programa za hrano je lačnih kar 95 odstotkov prebivalcev.
Sovjetsko-afganistanska vojna je bil 10 let trajajoč konflikt (od leta 1979), v katerem so se združene sile Sovjetske zveze in marksistične Demokratične republike Afganistan na zahtevo slednje bojevale proti islamskim upornikom. Uporniki so dobivali pomoč v ljudeh in opremi od drugih islamskih držav, pa tudi od ZDA in Pakistana.*
Komentarji
Objavite komentar